Każdy, kogo pasją jest spoglądanie w rozgwieżdżone niebo doskonale wie, jak działa na nas długotrwały brak korzystnej pogody. Po kilku tygodniach pochmurnych nocy różne rzeczy przychodzą takiemu delikwentowi do głowy. Mi przyszedł program "Sungrazing Comets". To projekt oparty na zdjęciach z szerokokątnych koronografów spektroskopowych (LASCO) znajdujących się na pokładzie sondy SOHO, badających strukturę i ewolucję korony Słońca. Zdjęcia wykonywane przez te instrumenty od lat służą także do wykrywania komet, które przechodząc przez punkt przysłoneczny swojej orbity, zbliżają się ekstremalnie do powierzchni Słońca.
13 stycznia 2012 r. zacząłem więc wdrażać się w poszukiwania. Moim mentorem był Michał Kusiak, jeden z najskuteczniejszych łowców komet SOHO. Liczyłem się z tym, że na pierwsze efekty będę musiał poczekać kilka miesięcy. Tymczasem niespodziewanie w sobotę 28 stycznia, piętnastego dnia uczestnictwa w projekcie, na zdjęciach z koronografu C3 z godzin 16:18, 16:30 i 16:42 czasu polskiego zauważyłem obiekt, który o godzinie 16:55 zaraportowałem jako „new user” (nie byłem jeszcze nawet wpisany na listę łowców komet projektu). W miarę spływania na serwer LASCO kolejnych zdjęć moje przypuszczenia potwierdziły się, to była nieznana dotąd kometa. Wkrótce potem o godz. 17:29 jeden z polskich uczestników projektu, Szymon Liwo, udzielił mi oficjalnego potwierdzenia odkrycia na stronie Sungrazing Comets. Michał Kusiak potwierdził moje odkrycie w prywatnej wiadomości do mnie. To było podobno zaledwie drugie w 15-letniej historii projektu odkrycie komety SOHO przez "new user" i z tego co wiem, najszybsze polskie odkrycie.
30 stycznia 2012 r. koordynator projektu Karl Battams z Naval Research Laboratory w Waszyngtonie oficjalnie potwierdził kometę na stronie internetowej Sungrazing Comets. Jakiś czas później kometa otrzymała oznaczenie C/2012 (SOHO-2228). Zdarzenie to spowodowało, że w projekcie pozostałem na dłużej, czego efektem były kolejne odkrycia, ale to już inna historia :)
Pierwszy raport i potwierdzenie komety C/2012 (SOHO-2228):
Informacja koordynatora projektu na stronie "SC":
Nadanie oficjalnego oznaczenia:
Animacja fragmentu drogi tej komety ku Słońcu na bazie zdjęć z Lasco C3:
Film z przelotu komety SOHO-2228 na bazie zdjęć z kamer LASCO C3 oraz SECCHI HI 1B:
Comentários